21 stycznia 2023

Foto Frankfurt Mallorca EU

Fotografia od Frankfurtu do Majorki

Bariery akustyczne – chroń swoją własność przed hałasem

Bariery akustyczne – chroń swoją własność przed hałasem

instrukcja-montazu-paneli-ogrodzeniowych
ekran-akustyczny-cena

Posiadanie bariery akustycznej na terenie Twojej posesji to świetny sposób na ochronę przed hałasem. Będzie chronić Cię przed wpływem pojazdów i innych źródeł hałasu. Ponadto pomoże Ci chronić Twoją nieruchomość przed szkodliwym wpływem środowiska, takim jak zanieczyszczenie powietrza.

Cienkie a grube

Wybór między cienkim a grubym tłumem nie jest dla osób o słabym sercu. Na szczęście istnieje wiele renomowanych firm zajmujących się ochroną przed hałasem, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Niektóre z nich oferują nawet darmowe próbki! Poniżej przedstawiamy tylko kilka z wielu dostępnych opcji. Możesz wybierać spośród dźwiękoszczelnych laminowanych fornirów, pianki o wysokiej gęstości lub pianki akustycznej, suchej zabudowy lub nawet dźwiękoszczelnych drzwi i okien. Niezależnie od smaku w podłodze, można mieć pewność, że jest coś tam dla Ciebie. W rzeczywistości wiele osób jest w stanie znaleźć idealne rozwiązanie w ciągu zaledwie 48 godzin! Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą stroną internetową lub zadzwoń do nas już dziś! Z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć idealne rozwiązanie podłogowe dla Twojego domu lub biura.

Ochrona przed uderzeniem pojazdu

Niezależnie od tego, czy projektujesz nową drogę, czy szukasz sposobu na złagodzenie wpływu nowej drogi na Twoją społeczność, przekonasz się, że bariery akustyczne mogą być skutecznym rozwiązaniem. Bariera dźwiękowa to solidna powierzchnia, która odbija dźwięk z drogi lub autostrady w powietrze. W zależności od projektu, bariery te mogą zmniejszyć poziom hałasu o 3 do 7 dB.

Jednym z rodzajów barier akustycznych jest ściana dźwiękowa, która jest zbudowana z materiału stałego lub odbijającego światło. Zazwyczaj jest ona zbudowana tak, aby była estetyczna. Niektóre z używanych materiałów obejmują beton, drewno, metal i stiuk. W niektórych przypadkach ściana będzie zbudowana z izolacji, która zapewni najlepszą ochronę akustyczną.

Innym rodzajem bariery dźwiękowej jest Earth berm, czyli duży kopiec ziemny, który może być zbudowany w celu zablokowania ruchu. Struktury te wymagają dużej ilości ziemi, ale mają naturalny wygląd. Mogą one również pomóc w łagodzeniu zanieczyszczeń. Struktury te są dobrą opcją dla nowych dróg, które są budowane w niezabudowanych obszarach, jak również dla istniejących dróg, które znajdują się w pobliżu dzielnic, które są wrażliwe na hałas.

W USA Federalna Administracja Autostrad (FHWA) wydała przepisy dotyczące łagodzenia hałasu na autostradach. Przepisy te znajdują się w tytule 23, część 772 Kodeksu Przepisów Federalnych. Wymagają one spełnienia szeregu kryteriów w celu otrzymania środków z federalnej pomocy drogowej. Jedną z metryk stosowanych przez FHWA jest prosty wskaźnik Leq dla godzin pracy wynoszący 67 dBA. Nie jest to jednak doskonały pomiar, ponieważ nie uwzględnia on lokalnych warunków meteorologicznych.

W Niemczech istnieje rozbudowany zbiór wytycznych dotyczących projektowania barier, zwany szczegółową normą DIN 45645. Wytyczne te zawierają pisemną procedurę konstruowania bariery dźwiękowej, a także metody dyskryminacji dopuszczalnych poziomów hałasu. Ponadto Federalna Administracja Autostrad opracowała politykę dotyczącą hałasu. Polityka ta obejmuje model hałasu drogowego, który pomaga w ilościowym określeniu wpływu hałasu drogowego na zdrowie ludzkie.

Najskuteczniejsza bariera przeciwhałasowa to taka, która blokuje widok na autostradę. Musi być również wystarczająco wysoka, aby skutecznie zablokować hałas przed dotarciem do ulicy i jej otoczenia. Tego typu bariera ma zwykle nie więcej niż 25 stóp wysokości. Niektóre miasta w Europie przyjęły bardziej wyszukane podejście i zainstalowały bariery, które częściowo zasłaniają drogę.

W badaniu przeprowadzonym w Riverside w Kalifornii sprawdzono wpływ bariery dźwiękowej na lokalną jakość powietrza. W badaniu osiem pojazdów poruszało się w pętli na dwukilometrowym odcinku Interstate 215. Były one wyposażone w systemy uwalniania znaczników SF6. Próbki śladów SF6 pobierano w ponad 40 miejscach, w odległości od pięciu do 200 metrów od bariery. Badanie wykazało, że efekty bariery były dość znaczące, zwłaszcza w odniesieniu do zmniejszenia stężenia zanieczyszczeń w kierunku „downwind”. Ponadto stwierdzono, że dobrze wymieszana warstwa powietrza utrzymywała się przez okres do dziesięciu razy dłuższy niż wysokość bariery.

Wpływ na środowisko

Niezależnie od tego, czy jest to bariera dźwiękowa czy nasyp ziemny, urządzenia te są skutecznym sposobem na zmniejszenie hałasu na drodze i wpływu na środowisko. Mogą one również chronić dzikie zwierzęta, zmniejszać stężenie zanieczyszczeń w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy oraz poprawiać jakość życia w społecznościach.

Bariery akustyczne to solidne przeszkody zaprojektowane w celu zablokowania drogi dźwięku ze źródła hałasu do odbiornika. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, beton czy Perspex. Zmniejszają one poziom dźwięku o co najmniej pięć decybeli. Jednak skuteczność bariery dźwiękowej zależy przede wszystkim od odległości między słuchaczem a barierą. Jeśli bariera nie jest wystarczająco wysoka, hałas nie zostanie zredukowany. Bariera straci również skuteczność, jeśli między barierami a budynkami będą występowały szczeliny.

Najpopularniejsze rodzaje barier dźwiękowych są wykonane z kompozytów metalowych i akrylu. Materiały te są często wypełnione wełną szklaną, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu. Drewniane bariery dźwiękowe są mniej trwałe i mają słaby efekt pyłoszczelny.

Niektóre miasta europejskie próbowały wprowadzić kosztowne elementy architektoniczne w celu zmniejszenia hałasu i wpływu na środowisko. Dotyczy to zwłaszcza tranzytu kolejowego, w którym często stosuje się metalowe, kompozytowe bariery dźwiękowe. Jednak koszt tych barier jest wysoki, a ponadto są one podatne na uszkodzenia podczas transportu. Mogą one również zasłaniać pasażerom widok.

W Stanach Zjednoczonych bariery dźwiękochłonne zaczęły być szeroko stosowane w latach 70. ubiegłego wieku, po tym jak National Environmental Policy Act narzucił bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zanieczyszczenia hałasem. Studia przypadków i technologia modelowania komputerowego zostały zastosowane na dziesiątkach różnych autostrad, aby ocenić ich wpływ na hałas. Wyniki pokazały, że redukcja hałasu powodowanego przez bariery może być postrzegana jako mniej korzystna niż redukcja hałasu powodowanego przez ruch drogowy.

Niezależnie od tego, czy jest to bariera dźwiękowa, nasyp ziemny, czy inny rodzaj urządzenia do redukcji hałasu, ważne jest, aby wybrać typ, który jest opłacalny, wykonalny i rozsądny. Są to wszystkie czynniki, które określą jakość Twojej ochrony przed hałasem.

Jeśli chodzi o zmniejszenie hałasu na drodze, najskuteczniejsza jest solidna bariera akustyczna. Urządzenia te są zaprojektowane tak, aby blokować drogę dźwięku z wpływu na sąsiednie obszary miejskie. Mogą one zmniejszyć poziom hałasu nawet o piętnaście decybeli, w zależności od konstrukcji. Mają one również wpływ na warunki turbulencji i dyspersję zanieczyszczeń.

Należy jednak pamiętać, że urządzenia te nie są skuteczne w przypadku ekranowania domów i innych nieruchomości, które nie znajdują się blisko drogi. Niewiele dobrego robią dla budynków, które znajdują się w pewnej odległości od drogi, np. na wzgórzu. Mogą one również przyciągać graffiti.

Amerykańska Federalna Administracja Autostrad (United States Federal Highway Administration) stosuje prosty wskaźnik Leq dla godzin szczytu wynoszący 67 dBA w celu określenia wpływu dróg na hałas. Wiele ścian dźwiękochłonnych zbudowanych wzdłuż autostrad międzystanowych otrzymuje częściowe finansowanie federalne. Jednak lokalne jurysdykcje mogą również partycypować w kosztach budowy bariery.

Dane adresowe:

AKTE www.ogrodzeniaplastikowe.pl – ogrodzenia akustyczne – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]