25 kwietnia 2024

F-F-M

Foto Frankfurt Mallorca

Grafika cyfrowa i obrazy cyfrowe

Cyfrowa danew cyfrowym obrazie nadal sa autorskie. Zdjęcie autorstwa ThisIsEngineering z Pexels

Grafika cyfrowa i obrazy cyfrowe

SZtuka może być cyfrowa ale nadal sztuką
Zdjęcie autorstwa Ricardo Esquivel z Pexels

Obrazy analogowe takie jak np. fotografia czy malarstwo albo rysunki wychodzą zawsze od konkretnego przedmiotu i zorientowane są od obiektywności do subiektywności. Obraz analogowy zachowuje swoją więzi z oryginałem. I to mimo poddania go różnym transformacjom i przekształceniom.

W obrazach cyfrowych jest odwrotny. Idziemy od ukształtowanej mentalnie „wizji”, później materializacji albo wizualizacji w postaci obrazu. Nie jest on czystym lub subiektywnie przekształconym odwzorowaniem. Już nie konkretnego rzeczywistego przedmiotu, albo fragmentu rzeczywistości a jedynie wyraża mentalną koncepcję autora. nawet w przypadku fotografii cyfrowe.

Grafika cyfrowa

Grafika komputerowa to tworzenie i przetwarzanie obrazów – z użyciem cyfrowego medium na przykład komputerowego interfejsu graficznego, aparatów i skanerów cyfrowych.
Grafika zapewnia najbardziej naturalny sposób komunikacji. Dlatego UI a raczej GUI musi być przyjemne dla oka ale i ergonomiczne.
Obraz czy interfejs musi nieść niezbędną informację, pasujący do zdolności człowieka do rozpoznawania obrazów zmysłem wzroku umożliwia wydajne jego odbieranie i przetwarzanie.
Korzystając z grafiki możemy tworzyć sztuczne (wirtualne) światy, mogące służyć różnym celom – naukowym, biznesowym, inżynieryjnym, edukacyjnym, rozrywkowym ale też firmowym i analitycznym.
Obrazy i animacja to już nie tylko medium w inżynierii i nauce. Stały się częścią (badania, symulacje itp.) ale i też kontaktu z klientem.

Metody interakcja i wprowadzania danych.

Takie coś jak pióro świetlne przechodzi do historii. Myszka wymyślona przez Engelbart w połowie lat 60-tych nadal ma się dobrze przy komputerach.  Tabliczka – Digitizer – tablet czyli rysownica wskaźnikiem, mają sie dobrze przy grafikach. Tu mają swoją nisze ale nie tylko. Ekrany czułe na dotyk w komputerach i smatfonach w wielu przypadkach wypierają mysz i tablety. Foto optyczne przetworniki jak skanery i aparaty cyfrowe również te w komórkach.
Szybkie ruchy myszką czy skanowanie kodów i obrazu komórką to dziś powszechne praktyki i wręcz konieczność dla firm. A tym samym ich obróbka jest na coraz to nowym poziomie.

Autor obrazu

Artysta zainspirowany np wizją poetycką Mickiewicza. Czytając „Pana Tadeusza” wpada w zachwyt, który przerodzić się może wkrótce w gorącą miłość. Powstaje wersja która więcej ekspresji, bogatszą grę świateł i ceni. To ciekawe obraz – półmrok, prześwit i walor, tworzą zachwyt jego i widza. Subtelne obrazy ukazują np scenerię polskiej wsi i miasteczka, zanurzone w polskim powietrzu, świetle i barwie. Inni odkryli bajeczną Ukrainę, albo Stepy krymskie. Tym samym pokazują odwagę ekspresji i dynamiki. Głowy mogą być na nich takie, że zdumienie ogarnie widza, jakim cudem można malować światłem i bitami, w tak trudnym oświetleniu wieczornym takie subtelne typy ludzkie. Autor obrazu cyfrowego ma wiele narzędzi którymi moze sie posiłkować i zachwycić efektem widza. Ale nadal jest autorem swego działea mimoze wspierany procesami i algorytmami.