20 stycznia 2023

Foto Frankfurt Mallorca EU

Fotografia od Frankfurtu do Majorki

Planowanie i instalacja ogrodzenia akustycznego w domu

Planowanie i instalacja ogrodzenia akustycznego w domu

przegrody-akustyczne
ogrodzenie-ogrodu

Posiadanie zainstalowanych ogrodzeń akustycznych może być świetnym sposobem na zapobieganie przedostawaniu się hałasu do budynku. Jeśli chcesz zainstalować ogrodzenie akustyczne na swoim domu, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Badania dotyczące ochrony przed hałasem

Coraz większa liczba osób jest zaniepokojona hałasem w swoich ogrodach. Istnieje wiele różnych czynników, które wpływają na jakość krajobrazu dźwiękowego. Niektóre z nich są wizualne i wpływają na sposób, w jaki ludzie postrzegają hałas. Istnieją również czynniki zapachowe, które odgrywają pewną rolę. Czynniki te obejmują komfort termiczny i zapach.

Wysokość ogrodzenia odgrywa ważną rolę w tym, jak skuteczne jest ogrodzenie. Wyższe ogrodzenie będzie absorbować więcej dźwięku, podczas gdy niskie ogrodzenie będzie przepuszczać więcej hałasu. Ważne jest również, aby umieścić ogrodzenie jak najbliżej źródła hałasu.

Kolejną kwestią jest rodzaj dźwięku, który próbujesz pochłonąć. Rozwiązanie pochłaniające dźwięk pomoże zmniejszyć hałas pochodzący z klimatyzatora, pompy basenowej lub hałasugo autobusu czy ciężarówki. Rozwiązanie powinno również pomóc w zatrzymaniu hałasu pochodzącego z odbicia.

Departament Transportu w Ohio (DOT) pracuje nad projektem badawczym mającym na celu ustalenie, czy ogrodzenia akustyczne mogą być wykorzystane do zmniejszenia hałasu na autostradach. Projekt jest w początkowej fazie, a departament planuje przeprowadzić badania w styczniu 2021 roku. Będą one również testować skuteczność ogrodzeń betonowych i akustycznych.

Inne badanie ma na celu określenie skuteczności zielonej ściany hałasu. DOT przetestował 12-stopowy odcinek 70-funtowych worków wypełnionych trawą i roślinami. Spowodowało to znaczne zmniejszenie hałasu na autostradzie.

Wreszcie, stanowe Departamenty Transportu poszukują lepszych sposobów przewidywania poziomów hałasu w ruchu drogowym. Szukają również bardziej opłacalnych materiałów na bariery dźwiękochłonne na autostradach.

Przepisy budowlane

Decydując się na budowę nowego domu lub remont istniejącego może być konieczne skorzystanie z usług inspektora budowlanego. Nie tylko zapewniają oni, że budynek jest zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, ale także sprawdzają bezpieczeństwo i przestrzeganie wytycznych BHP.

Nowe przepisy budowlane zostały opracowane w celu zminimalizowania uciążliwości, od hałasu po bezpieczeństwo. W szczególności przepisy określiły elementy nowego budynku, które są niezbędne. Lista ta obejmuje izolację akustyczną oraz materiały użyte do budowy. Izolację akustyczną uzyskuje się poprzez zastosowanie materiałów pęczniejących, prętów podkładowych i uszczelek.

Przepisy budowlane mają na celu ochronę mieszkańców przed hałasem w okolicy, jednak w sposób mniej inwazyjny niż zwykłe podejście typu „zrób to sam”. W szczególności nowe przepisy obejmują środki mające na celu poprawę izolacji akustycznej między mieszkaniami.

Nowe przepisy wymagają również przeprowadzenia ogromnej liczby testów na ścianach i podłogach. W przypadku inwestycji o mniejszej skali powinny wystarczyć dwa badania.

Stare zasady kazałyby wierzyć, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie jak największego otworu drzwiowego. Powinno to obejmować zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Należy również zapewnić odpowiednią ilość miejsca pomiędzy poszczególnymi drzwiami. Zasadą jest, że każde drzwi powinny mieć co najmniej metr wolnej przestrzeni, co powinno stanowić wystarczająco duży margines, aby zamortyzować wyboistą jazdę.

Pozwolenie na budowę

Niezależnie od tego, czy planujesz nowe ogrodzenie wokół swojego domu, czy chcesz zmienić istniejące, będziesz musiał uzyskać pozwolenie na budowę, zanim będziesz mógł postawić duże psy. W rzeczywistości, prawdopodobnie będziesz musiał uzyskać pozwolenie od władz lokalnych, jak również. Jeśli nie jesteś właścicielem ziemi, będziesz musiał również uzyskać pozwolenie od właściciela nieruchomości. W zależności od rodzaju domu, który posiadasz, być może będziesz musiał nawet uzyskać zgodę na budowę zabytkowego budynku.

Ustawa o planowaniu (Listed Buildings and Conservation Areas) z 1990 r. zabrania dokonywania zmian w budynkach zabytkowych. W wielu przypadkach jednak prawo pozwala na wymianę ogrodzenia, które jest wyższe niż maksymalna dopuszczalna wysokość zabudowy. Nierzadko okazuje się, że można zainstalować ogrodzenie o wysokości 2,5 metra, a nie 3 metry.

Możliwe jest zbudowanie fantazyjnego ogrodzenia z tradycyjnych materiałów, takich jak drewno i cegła. Jednak mogą one być trudne do zdobycia i mogą wymagać dłuższego czasu realizacji niż bardziej nowoczesne alternatywy. Na szczęście będziesz w stanie znaleźć lokalny dział planowania, który może Ci doradzić.

Chociaż nie jest zaskakujące, że będziesz musiał uzyskać pozwolenie przed budową dużych psów, możesz być zaskoczony, aby dowiedzieć się, że będziesz musiał również uzyskać zgodę na budynek zabytkowy. To dlatego, że twój nowy płot może obejmować części budynku zabytkowego. Zgoda na budowę budynku zabytkowego będzie miała również zastosowanie do zmian w samym budynku, takich jak ponowne pokrycie dachu, nowy kocioł lub wymiana komina.

Rdzeń dźwiękochłonny

Niezależnie od tego, czy chcesz pochłonąć dźwięk w swoim domu, czy zmniejszyć hałas pochodzący z ruchu ulicznego i kolejowego, istnieje wiele dostępnych opcji. Panele akustyczne mogą być doskonałym sposobem, aby to zrobić. Do tego samego celu można również wykorzystać ogrodzenia akustyczne. Często są one skonstruowane z gęstych materiałów, co czyni je skutecznymi pochłaniaczami hałasu.

Panele dźwiękochłonne posiadają rdzeń wykonany z pianki, która służy do wychwytywania fal dźwiękowych. Można je montować na ścianach, sufitach i wielu innych powierzchniach. Dostępne są również w różnych wykończeniach dekoracyjnych.

Zazwyczaj panele akustyczne są wykonane z materiałów przemysłowych, takich jak wełna mineralna, włókno szklane lub wełna mineralna. Panele są zaprojektowane tak, aby radzić sobie w trudnych warunkach przemysłowych. Są one również wykorzystywane do łagodzenia źródeł hałasu, które mają dużą moc wyjściową.

Wydajność akustyczna tych produktów mierzona jest współczynnikiem redukcji hałasu. Współczynnik ten oblicza się poprzez pomiar stosunku pomiędzy maksymalnym i minimalnym ciśnieniem akustycznym fali stojącej. Im wyższy współczynnik redukcji hałasu, tym lepsze właściwości akustyczne.

Wełna użyta w procesie produkcji ma duży wpływ na strukturę tekstyliów izolacyjnych. Wełna owiec górskich jest gruba i posiada dużą przepuszczalność powietrza. Ponadto ma lepsze właściwości pochłaniania dźwięku niż wełny z innych owiec.

Wełna owiec górskich wykorzystywana jest również do produkcji przędzy i filców. Jej parametry produkcyjne to m.in. grubość wełny, gęstość upakowania włókien, przepuszczalność powietrza.

Wyciszanie mikrofonu

W hałaśliwym środowisku, takim jak sala konferencyjna, utrzymanie słuchu może być wyzwaniem. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają złagodzić hałas za pomocą jednego przycisku. Należą do nich słuchawki z redukcją szumów, dobrej jakości mikrofon i kilka prostych zmian w dziale sprzętu audio. Z odpowiednim sprzętem, można stworzyć dźwiękoszczelny pokój za zaledwie kilkaset dolarów. Jeśli Twój budżet jest nieco większy, rozważ zainstalowanie w sali konferencyjnej rozwiązania do wideokonferencji, takiego jak Poly Studio X50 Video Bar. Mogą one służyć do wszystkiego – od konferencji jednej osoby z wieloma osobami po wielokanałowe rozwiązanie audio/wideo.

Najlepsze jest to, że wszystkie powyższe elementy można skonfigurować na jednym serwerze. W zależności od potrzeb można mieć jeden serwer na mikrofon, jeden na wideokonferencje i kilka na konferencje internetowe. Najlepsze w tej konfiguracji jest to, że wszystko jest kontrolowane z tej samej konsoli. Dzięki temu można stworzyć wygodny i niezawodny system audio i wideo, który jest łatwy do skonfigurowania i zarządzania. Najważniejszą kwestią jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, który zapewni bezproblemową integrację. Posiadanie dedykowanego systemu wideokonferencyjnego dla swojej firmy to mądre posunięcie. Jeśli planujesz zorganizować małe lub duże spotkanie, będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

Dane adresowe:

AKTE www.ogrodzenia-platikowe.pl – ekrany akustyczne – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 61 665 06 06
kom: 784 377 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]